1. in greece you have to wear a crash helmet when you ride motorbike._________________________________________________ 2. in england you have to stay at school if you aree younge than 16.________________________________________...

1. in greece you have to wear a crash helmet when you ride motorbike._________________________________________________ 2. in england you have to stay at school if you aree younge than 16.________________________________________________________ 3.in germany perents have to give their children pocket money. if you are 10 years old you must get 10-12 euros a week_______________________________________________________________________________________________________ 4.you shouldn't take chewing gum into australia._____________________________________________________________________________ 5.at summerhill school in suffolk england pupils don't have to go to lessons._________________________________________________________________________________________________
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)В Греции вы должны носить защитный шлем ,когда едите на мотоцикле. 2) в Англии ,вы должны остаться в школе, если вы моложе 16 лет 3) В Германии родители должны дать своим детям карманные деньги. Eсли вам 10 лет, вы должны получать 10-12 евро в неделю. 4) Вы не должны брать жевательной резинки в Австралию. 5)В школе Саммерфилд в Саффолке ,в Англии,ученикам не нужно идти на уроки