1. My favourite writer is Pushkin” – said Misha. 2. Mary asked me: “What are you going to do next Saturday?” 3. My father said: “ I’ve bought a new car. It’s very comfortable”. 4. Nick told us: “ I can’t go with you. I have to ...

1. My favourite writer is Pushkin” – said Misha. 2. Mary asked me: “What are you going to do next Saturday?” 3. My father said: “ I’ve bought a new car. It’s very comfortable”. 4. Nick told us: “ I can’t go with you. I have to look after my sister”. 5. My pen friend asked me: “ What means of transport do you prefer?” 6. The teacher said: “ Stop talking and write down the word!” 7.Granny asked me: “ Open the window, please”. 8. My friend told me: “ Hurry up! The film begins at 5 o’clock”. 9. I asked my mother: “ Do you like the weather today?” 10. My colleague said: “ I will solve this problem in a week”.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Мой любимый писатель Пушкин ", - сказал Миша. 2. Мэри спросила меня: "Что вы собираетесь делать в следующую субботу?" 3. Мой отец сказал: "Я купил новую машину. Она очень удобная ". 4. Ник сказал нам: "Я не могу пойти с вами. Я должен заботиться о моей сестре ". 5. Мой друг по переписке спросил меня: "Какой вид  транспорта вы предпочитаете?" 6. Учитель сказал: "Перестаньте говорить и запишите слово" 7.Грэнни спросил меня: «Откройте окно, пожалуйста". 8. Мой друг сказал мне: "Спешите! Фильм начинается в 5 часов ". 9. Я спросил у матери: "как погода  вам сегодня",  10. Мой коллега сказал: "Я буду решать эту проблему в течение недели".