1.Обведи номера предложений,в которых используется Present Continuous Tense. 1.My dad drives a car very f

1.Обведи номера предложений,в которых используется Present Continuous Tense. 1.My dad drives a car very fast 2.She is cooking dinner now 3.He lives in London 4.My friends are dancing at the moment 5.I don't go to school on Sundays. 2.Используйте глагол to be в правильном форме 1.She .... going to have a birthday party 2.Tom ... going to pass his exams 3.I .... going to make sausages for lunch. Сделайте пж!!! Прошу!!!!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) 2, 4 2) is, is, am