1. Продовжіть речення. Морфологія – це… А) словниковий склад мови; Б) розділ науки про мову, що вивчає слово як частину мови; В) розділ науки про мову, що вивчає речення; Г) розділ науки про мову, що вивчає морфемний склад мови...
1. Продовжіть речення. Морфологія – це…
А) словниковий склад мови;
Б) розділ науки про мову, що вивчає слово як частину мови;
В) розділ науки про мову, що вивчає речення;
Г) розділ науки про мову, що вивчає морфемний склад мови.
2. Назвіть рядок, у якому всі іменники мають лише форму однини:
А) ліс, річка, озеро, море, болото;
Б) край, кущ, рушник, твір, мед;
В) бензин, комашня, бетон, боротьба, дітвора;
Г) сметана, дріб, вікно, осокір, насіння.
3. Визначте, за якою ознакою іменники української мови поділяються на відміни:
А) за родом та закінченням у називному відмінку;
Б) за числами і закінченнями;
В) за лексичним значенням і закінченням;
Г) за родом, числом і закінченням.
4. З′ясуйте, у якому рядку всі прикметники належать до одного розряду:
А) нічний, гірський, науковий, Надійчин, довгий;
Б) батьків, сестрин, Софіїн, дідів, Тарасів;
В) дерев′яний, паперовий, лагідний, братів, чарівний;
Г) Маріїн, батьківський, зелений, земляний.
5. З′ясуйте, у якому рядку при утворенні вищого ступеня у всіх прикметниках відбуваються звукові зміни приголосних:
А) легкий, боязкий, ковзкий, різний;
Б) довгий, тугий, важкий, в′язкий;
В) близький, низький, дорогий, вузький;
Г) рідний, веселий, вузький, природний.
6. Визначте речення, у якому займенник є частиною складеного іменного присудка:
А) Я був не я. Лиш мрія, сон (П. Тичина).
Б) Чом ти, березо, така журлива? (Леся Українка)
В) І кожний з нас те знав, що слави нам не буде (І. Франко).
Г) …Ти в плузі – паном. Твій переліг – уся земля… (І. Драч)
7. З′ясуйте, у якому рядку всі дієслова з не пишуться разом:
А) не/вгавати, не/зчутися, не/минати, не/знати;
Б) не/злюбити, не/славити, не/зрозуміти, не/доїдати;
В) не/навидіти, не/добачати, не/вгавати, не/волити;
Г) не/дійти, не/славити, не/хотіти, не/заманити.
8. Визначте рядок, у якому всі словосполучення утворено підрядним зв′язком узгодження:
А) людська щирість, вічним покликом, вечірнє місто, вимитий дощем;
Б) чарівна сопілка, духмяними пахощами, цікавого співбесідника, творче завдання;
В) українська пісня, родючих земель, пора надій, житнім колоскам;
Г) доброзичливе ставлення, творчих злетів, осяяний сонцем, волошкові очі.
9. Відокремленим означенням ускладнено речення:
А) Білі стіни будинку вертають мені притомність (М. Коцюбинський).
Б) Вона наповняла весь двір, таїлась в деревах, залягла по глибоких блакитних просторах (М. Коцюбинський).
В) Погашу лампу, і сам потону у чорній пітьмі (М. Коцюбинський).
Г) Десять чорних кімнат, налитих пітьмою по самі вінця (М. Коцюбинський).
10. Установіть відповідність
Тире ставиться
1. На місці пропущеного члена речення А) Думки – вічна енергія.
2. Перед узагальню вальним словом Б) Хто – за Богдана, хто –
за короля. А він - за тих,
которії не проти.
3. При відокремленій прикладці В) Цілюще зілля, отруї, дання -
все знала баба.
4. У безсполучниковому складному Г) Кінчається пам′ять –
Реченні кінчається нація.
Д) Хата ховається в густому
садку, де старі дерева –
високі черешні, густі сливи –
зовсім накривають її своїм
гіллям.
11. Установіть відповідність між видами односкладних речень та їх прикладами:
1. Безособове А) Катуєм тишу пустодзвонами,
себе не чуємо у хорі.
2. Означено-особове Б) Готуй літом сани, а зимою
воза.
3. Неозначено-особове В) А он розпинають вдову
за подушне.
4. Узагальнено-особове Г) Свята печаль, печаль без
гіркоти.
Д) Все тихше й тихше.
12. Установіть відповідність між типами складних речень та їх прикладами:
1. Складносурядне А) Душа летить в дитинство, як
у вирій, бо їй на світі тепло
тільки там.
2. Складнопідрядне Б) В тобі так гарно пахло
давниною, рутою, м′ятою,
любистком, і добра щедра піч
твоя пахла стравами, печеним
хлібом…
3. Безсполучникове В) Зібралася купка мстивих
ненажер-бояр і вирішує долю
її сина, її роду, усіх полян.
4. Складне речення з різними Г) Як будеш живий, не забувай
видами зв′язку мене, я тебе ніколи не забуду.
Д) Лиш тихий розпач: вмерти не
дали.
13. Відредагуйте речення.
1) Комп′ютеризація – найбільш характерніша ознака нашого часу.
2) Найбільш дотепнішим був виступ ліцеїстів.
3) Самі передові фермерські господарства одержали високий урожай зернових.
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Морфологія- це розділ науки про мову, що вивчає слово як частину мови;