1. Вставьте глагол to be в Present Simple . 1. I___a pupil. 2. My father___not a teacher, he___a scientist. 3. ___your aunt a doctor? - Yes, she___. 4. ___they at home? — No, they___not at borne, they___at work. 5. My brother__...

1. Вставьте глагол to be в Present Simple . 1. I___a pupil. 2. My father___not a teacher, he___a scientist. 3. ___your aunt a doctor? - Yes, she___. 4. ___they at home? — No, they___not at borne, they___at work. 5. My brother___a worker. He___at work. 6. ___you an engineer? — Yes, I. ___7. ___your sister a typist? No, she___not a typist, she ___a student. 8. ___your brother at school? — Yes, he___. 9. ___your sister at school? - No, she___not at school. 10. My___sister___at home. 11. ___this your watch? • Yes, it___. 12. She___an actress. 13. This___my bag. 14. My uncle___an office-worker. 15. He___at work. 16. Helen___a painter. She has some fine pictures. They___on the walls. She has much paper. It___on the shelf. The shelf___brown. It___on the wall. Helen has a brother. He___a student. He has a family. His family___not in St. Petersburg, it___in Moscow. 2. Переведите на английский язык, употребляя глагол tobe в PresentSimple. 1. Я ученик. Я в школе. 2. Мой брат художник. Он не инженер. 3. Моя сестра на работе. Она врач. 4. Он студент. 5. Вы студент? — Нет, я врач, 6. Моя сестра дома. 7. Мы не в школе. Мы дома. 8. Мой брат ученик. Он в школе. 9. Ваша мама дома? — Нет, она на работе. 10. Ваш двоюродный брат дома? — Нет, он в школе. Он ученик. 12. Ваша сестра учительница? — Нет, она студентка. 12. Твой папа на работе? — Нет, он дома, 13. Твоя сестра машинистка? — Да, — Она дома? - Нет, она на работе. 14. Мой дедушка ученый, 15. Моя мама не учительница. Она врач.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.1 am 2. is. is 3. is is 4. are. are 5. is is 6 are am 7. is is is 8. is is
Гость
1.am 2.is , is 3.id, is 4.Are, are, are 5.is is 6.are, am 7.is is is 8. is is 9.is is 10.is 11. is is 12.is 13.is 14.is 15.is 16.is are is is is is is 2 номер то же самое почти