1Мне очень нравится кушать пельмени.I really like to eat dumplings.
2Варить пельмени не трудно.Cook dumplings is not difficult.
3Когда я возвращаюсь со школы домой меня дома уже ждут пельмени которые приготовила мама.When I get home from school my house is already waiting for the dumplings are cooked mom.
4Пельмени состоят из теста и мяса, иногда картошки.Dumplings are made from the dough and meat, sometimes potatoes.
5Сестра каждый день готовит себе на обед пельмени.Sister every day preparing a meal in the dumplings.
6Наша семейная традиция кушать пельмени по праздникам.Our family tradition to eat dumplings on holidays.
7Я не понимаю почему многие не любят пельмени, они ведь очень вкусные.I do not understand why many do not like dumplings, because they are very tasty.
8Я никогда не перестану кушать пельмени.I will never stop to eat dumplings.
9Пельмени очень сытные.Dumplings are very hearty.
10Когда ко мне приходят гости, я угощаю их пельменями.When visitors come to me, I'm buying them dumplings/