1)Jason ____ with us tonight.(подсказка - ближайшее будущее, используй Present Continuous) 1.isn't going 2.doesn't go 2)What _____ in your free time? 1.do you do 2.are you doing 3)We _____ at the library at 4 o'clock. 1.usually...

1)Jason ____ with us tonight.(подсказка - ближайшее будущее, используй Present Continuous) 1.isn't going 2.doesn't go 2)What _____ in your free time? 1.do you do 2.are you doing 3)We _____ at the library at 4 o'clock. 1.usually meet 2.are usually meeting 4)Greg ____ to play chess today. 1.learns 2.is learning 5)______ French well? 1.Does Mary speak 2.Is Mary speaking 6)I ______ go skiing. 1.am not often going 2.don't often go 7)It _______ at the moment. 1.rains 2.is raining 8)You _____ your keys! (подсказка: раздражение - используй Present Continuous) 1.are always losing 2.always lose 9)My father _____ chess every afternoon. 1.is playing 2.plays 10)I _______ dinner with my parents tonight. (подсказка - ближайшее будущее, используй Present Continuous) 1.have 2.am having
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
2  1 1 1 1 221 22  вот кароче