1)Оксид углерода (ll)--(Н2,t,p,кат.)-- A --(Hi)-- B ---(Na)-- C --(Br2,hv)-- D --(KON(спирт.р-р)-- E --(H2O,H)-- F. 2)Глюкоза--(ферменты)-- A --(H2SO4(конц))-- B --(KMnO4,H2O)-- C. 3)Бензол --(H2,Pt,t)-- A --(Br2, hv)-- B --(KO...

1)Оксид углерода (ll)--(Н2,t,p,кат.)-- A --(Hi)-- B ---(Na)-- C --(Br2,hv)-- D --(KON(спирт.р-р)-- E --(H2O,H)-- F. 2)Глюкоза--(ферменты)-- A --(H2SO4(конц))-- B --(KMnO4,H2O)-- C. 3)Бензол --(H2,Pt,t)-- A --(Br2, hv)-- B --(KOH(спирт р-р.),t)-- C --(H2O,H)-- D --(CuO,t) E.