1)Викресли зайве слово.   March,April, February   evening, weekend, morning   autumn, year, winter   cold, cool. light     2)Доповни речення правильною формою дієслова.     There-------------(be) four seasons in the year. The...

  1)Викресли зайве слово.   March,April, February   evening, weekend, morning   autumn, year, winter   cold, cool. light     2)Доповни речення правильною формою дієслова.     There-------------(be) four seasons in the year. They ------------(be) winter, spring, summer and autumn. I like winter, because it is cold in winter. It often-----------(snow). I like to skate. In winter I  -------------(can) skate in the skating-rink in our square. It is nice.   3)Викресли зайве слово    December, January, May morning, week, afternoon September, June, july summer, year, spring
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)  February       weekend       year       light 2) were, were,не знаю 3)May     week     September     year
Гость
1)February   weekend   year   light   2)There are, They are(тут не уверена) . It often snows.  In winter I can       3) May week September, year