2.Напишите утвердительные предложения с оборотом To be going to по образцу Образец : (She / call / her friend)– She is going to call her boyfriend. 1) They / play / tennis 2) She / visit / her grandma 3) We / walk / in the park...

2.Напишите утвердительные предложения с оборотом To be going to по образцу Образец : (She / call / her friend)– She is going to call her boyfriend. 1) They / play / tennis 2) She / visit / her grandma 3) We / walk / in the park 4) I / wash / the car 5) Sue / cook/ biscuits.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) They are going to play tennis. 2) She is going to visit her grandma. 3) We are going to walk in the park. 4) I am going to wash the car. 5) Sue is going to cook biscuits.