3. – Перепишите предложения в косвенной речи, обратите внимание на изменение мес?

3. – Перепишите предложения в косвенной речи, обратите внимание на изменение мес??оимений и видовременных форм глаголов. 1. She said, "I am reading." She said that __________. 2. They said, "We are busy." They said that __________. 3. He said, "I know a better restaurant." He said that __________. 4. She said, "I woke up early." She said that __________. 5. He said, "I will ring her." He said that __________. 6. They said, "We have just arrived." They said that __________. 7. He said, "I will clean the car." He said that __________. 8. She said, "I did not say that." She said that __________. 9. She said, "I don't know where my shoes are." She said that __________. 10. He said: "I won't tell anyone." He said that __________.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Проверенные ответы содержат надёжную, заслуживающую доверия информацию, оценённую командой экспертов. На "Знаниях" вы найдёте миллионы ответов, правильность которых подтвердили активные участники сообщества, но Проверенные ответы - это лучшие из лучших.