5 пар предложений с present perfect и past simple срочно пожалуйста даю 30 баллов!!!!!!!!!!!!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Past Simple : 1) John finished school when he moved to New York. 2) He always played football on Sunday when he was a child. 3) Charlie Chaplin starred in number of successful films. 4) She offer taken a gift, when she was young. 5) First, they had dinner. Then , they had dessert.