5 предложений на английском языке о городе Алматы (Казахстан) Даю двадцать баллов! :3

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Almaty, Kazakhstan's largest city called Southern Capital. According to the April 1, 2016 the city has a population of 1,716,779 chelovek.10 December 1995 Almaty lost status.Pervye metropolitan trams went in Almaty in 1937, the line length was 11 kilometers. The first passenger car "Mercedes-Benz" rode on the right street in 1915.