8. Составьте вопросительные и отрицательные предложения в Past Simple, переведите получившиеся предложения: 1. I played golf yesterday. 2. She worked last week. 3.Mary travelled to Africa last year. 4. I met (неправильный глаго...

8. Составьте вопросительные и отрицательные предложения в Past Simple, переведите получившиеся предложения: 1. I played golf yesterday. 2. She worked last week. 3.Mary travelled to Africa last year. 4. I met (неправильный глагол) him yesterday. 5. They had (неправильный глагол) a dog many years ago. 6. Our team won (неправильный глагол) last summer. 7. Angela and Peter danced together last evening.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.Did i play golf yesterday? I didn't play golf yesterday 2.Did she work last week? She didn't work last week 3.Did Mary travel to Africa last year? Mary didn't travel to Africa last year 4.Did i meet him yesterday? I didn't meet him yesterday 5.Did they have a dog many years ago ? They didn't have a dog many years sgo . 6.Did our team win last summer? Our team didn't win last summer. 7.Did Angela and Peter dance together last summer? Angela and Peter didn't dance together last night