8. Образуйте от данных прилагательных наречия 1) Exact 5) quick 2) Simple 6) sweet 3) Careless 7) happy 4) Bright 8) nice

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Exact - exactly Quick - quickly Simple - simply Sweet - sweetly Careless - carelessly Happy - happily Bright - brightly Nice - nicely
Гость
Exactly, quickly, simply, sweetly,carelessly,happily, brightly, nicely