A6. This was perhaps the most important point in his life. (II) 1) Это, вероятно, был самый важный пункт его биографии. 2) Возможно, это был поворотный пункт в его жизни. 3) Возможно, это было важнейшим событием в его жизни. A7...

A6. This was perhaps the most important point in his life. (II) 1) Это, вероятно, был самый важный пункт его биографии. 2) Возможно, это был поворотный пункт в его жизни. 3) Возможно, это было важнейшим событием в его жизни. A7. Precocious composers, they gathered around themselves a changing cast of accompanists. (III) 1) Будучи композиторами, талантливыми от природы, они собрали вокруг себя сменный состав аккомпаниаторов. 2) У обоих было природное музыкальное дарование, и они собирали вокруг себя постоянно меняющийся состав исполнителей. 3) Одаренные композиторы, они собирали вокруг себя изменчивую группу аккомпаниаторов. A8. Through the 1980s McCartney worked on his own. (IV) 1) В течение 1980-х гг. Маккартни работал на самого себя. 2) В 1980-ые гг. Маккартни работал над своими собственными проектами. 3) В 1980-ые гг. Маккартни работал самостоятельно. A9. She had no friends in that town and she felt … . 1) alone 2) lonely A10. My … husband died two years ago. 1) favourite 2) beloved A11. I’m sick and tired of you, and I want to be left … . 1) alone 2) lonely A12. Tchaikovsky is my … composer. 1) favourite 2) beloved A13. It’s a small town and Doctor Brown is a … man here. 1) well-known 2) famous A14. This maniac is one of the most … criminal in the world. 1) distinguished 2) notorious A15. Any part, however insignificant it may seem, must be played with great mastery and this is true of this actor’s … . 1) performance 2) acting A16. In Shakespeare’s comedies we often come across … on words. 1) game 2) play
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
6-3 7-1 8-3 9-2 10-2 11-1 12-1 13-1 14-1 15-2 16-1