Английский язык составте 6 предложение с обором There was ,There is. Пожалуйста помогите плиизз ♡♥♡♥♡♥

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
there is a sofa in my room there is a mirror in the hall there is a nice picture on the wall there was a party in his house there was a cat under the sofa there was a cake on the table
Гость
Ther are ten pears in the bag.  десять груш в сумке There aren’t pupils in the classroom. в классе нет учеников  There  is an egg on the plate      яйцо на тарелке  There is a white cat on the chair. белый кот на стуле  There isn’t a turtle on this farm. на этой ферме нет черепахи