B) На основе данных предложений составьте предложения с глаголом в повелительном ?

B) На основе данных предложений составьте предложения с глаголом в повелительном ??аклонении, начиная с Don't. 1. You shouldn't touch that. It's very hot. / Don't touch that. 2. It’s a secret you mustn’t tell anyone. /… 3. You can’t carry that bag. It’s heavy. /... 4. You shouldn’t take your coat off. It’s too cold. /…
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 don t tell anyone this secret 2 don t carry that bag it is heavy 3 don t take your coat off it 's cold