Complete the folowing sentences with    a/an or no article.1.   ...... baker is   ......person who  bakes ....... bread.2.  ........farmer is ........person who workes   on .....farm.3. ........ architect is ......person who pl...

Complete the folowing sentences with    a/an or no article. 1.   ...... baker is   ......person who  bakes ....... bread. 2.  ........farmer is ........person who workes   on .....farm. 3. ........ architect is ......person who plans  ...... new buildings . 4.  ...... cook is .....person  who cooks ..... food. 5. ........  camera is something you use to take  .....   photos . 6.  ........  bookseller is ..... person who sells .....books  and  ...magazines . 7.  .... bookshops sel  .....  books  and  ......magazines.  8.   .......  butchers  sell ....  meat. 9.  .........  grocers sell  ....   sugar, .... salt, ....  flour, ets. 10  .......  greengrocers sell .....  fresh  fruit .
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
A biker is a person who bakes bread A farmer is a person who worked on an farm An architect is a person who plans a new buildings A cook is a person who cooks a food A camera id something you use to take photos A bookseller is a person who sells books and magazines. Butchers sell a meat grocers sell, a sugar, a salt, a flour, ets Greengrocers sell a fresh fruit