Complete the sentences with the past simple of the verbs in brackets. a ... you ... swimming last weekend? No I ... ... swimming.I ... to the cinema. 2.a ... you ... a newspaper yesterday? b no i ... ... a newspaper I ... a boo...

Complete the sentences with the past simple of the verbs in brackets. a ... you ... swimming last weekend? No I ... ... swimming.I ... to the cinema. 2.a ... you ... a newspaper yesterday? b no i ... ... a newspaper I ... a book. 3. A ... you ... ... late last Saturday? B no i ... ... ... late i ... ... very early . Пожалуйста помогите !!!! ))))
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Did you go to swimming last weekend? No, I did not go to swimming. I went to the cinema. Did you buy a newspaper yesterday? No i did not buy a newspaper, i bought a book Did you come late last Sunday? No, i did not come late i came very early. Объясняю почему. Если в предложении (обычно вопросительном и отрицательном) стоит did или did not, то глагол будет в первой форме. Если условие не соблюдается, то глагол пишем в первой форме. Применяется только в PAST SIMPLE!