ДАМ 50 БАЛЛОВ! Пожалуйста, помогите ответить на вопросы из 5 задания, составив из них текст.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Yesterday was a usual day. I was going to school in the morning. On the way I met my friend. We talked the lessons for today. Today was pretty easy lessons. Interesting ones( поставишь интересные уроки, из прошедших сегодня). During the break I was preparing for the next lesson. I went home after school. Then I had lunch and started doing homework for tomorrow.