Диалог на тему "Решили купить телефон но незнаете как выбрать, пригласите своего друга, который больше знает о телефонах чем вы" прежде чем прийти к решению поговорите: -какую модель вы хотите; -куда пойдете покупать; -на какую...

Диалог на тему "Решили купить телефон но незнаете как выбрать, пригласите своего друга, который больше знает о телефонах чем вы" прежде чем прийти к решению поговорите: -какую модель вы хотите; -куда пойдете покупать; -на какую сумму вы ращитываете. Если можно с переводом
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
 - Hello, Tony! - Hello, Nick! You know, I'd like to buy a new mobile but I don' know what to choose. - What are you going to do with your mobile most of all? - I usually just make some calls and sometimes play games. - do you like to make photoes? - Yes, I'd like to make photoes, and I'd prefer them to be of a good quality. - Would you like to watch films via mobile? - No, I'd rather not. I prefer to watch films on the pocket book. - Well, and what kind of operational system would you like? Android or no? - Of course, I like androids.  - Whats the money you can spare for the mobile? - Not more than 5000 roubles. - Ok, then I guess you should choose this model or this one (показывает 2 модели) - What colour of corpse would you like - bolack or silver? - The black  one. - Then choose this model, cause the 1st is only in silver variant. - Thank you, you helped me a lot!