Do you ask your parents permission before you go anywhere? Помогите ответить почему? Вот я ответил. yes, I do. теперь мне надо ответить на вопрос : почему?
Ответ(ы) на вопрос:
Because you want to make sure your parents know whom you will be with , where you will be , how you will get there and back and when you will return.