Допиши в каждое предложение глаголы в форме настоящего времени слова подсказки like,be,catch,have,got,be,be,help.1 I......films about Sherlock Holmes.2 He....a famous detective.3 He....criminals.4 He.....a friehd.5 His friend.6...

Допиши в каждое предложение глаголы в форме настоящего времени  слова подсказки like,be,catch,have,got,be,be,help. 1 I......films about Sherlock Holmes. 2 He....a famous detective. 3 He....criminals. 4 He.....a friehd. 5 His friend. 6 They.....strohg and friendly. 7 They.....people.