Fill in with the necessary prepositions. 1. She burst … laughter and hurried … , we remained … ourselves and were ashamed … being introduced as her cousins. 2. I don’t feel very happy … it. I can’t afford to spend all my money ...

Fill in with the necessary prepositions. 1. She burst … laughter and hurried … , we remained … ourselves and were ashamed … being introduced as her cousins. 2. I don’t feel very happy … it. I can’t afford to spend all my money … and depend … my parents. 3. We couldn’t take our eyes … the fish; it seemed so tasty. 4. I thought it was a cod … first glance. 5. Admission … the universities is … examination. Women are admitted … the same terms … men. 6. The teacher can’t be adjusted … each pupil. 7. … long length they reached the inn that was situated … the suburbs. 8. How will they be compensated … their work? 9. Calm down and don’t speak … that air … superiority … us. We are not going to listen … you. 10. How is Mary different … her classmates? 11. I couldn’t guess … a glance who the person standing … the corner was, but … any rate, I tried not to pay much attention … him. 12. She did it … curiosity; she had no intention … reading her friend’s diary. 13. Don’t try to break … their conversation; let them reflect … things and come … a consensus. 14. Will you be ... time ... the last bus? 15. She finally decided not to take … French. 16. I am sorry. We’ve run … … petrol. 17. He will see … it that everything goes well. 18. How did you contribute … yesterday’s charity? 19. What steps are taken when an epidemics breaks … ?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Заполните необходимые предлоги.1. Она ворвалась ... смех и поторопился ... мы остались ...сами и были стыдно ... вводится в неекузены.2. Я не чувствую себя очень счастливым ... это. Я не могу позволить себе тратить все моиденьги ... и зависят ... мои родители.3. Мы не могли отвести глаз ... рыбу; она казалась такой вкусной.4. Я думал, что это треска ... первый взгляд.5. Прием ... университеты является ... экспертиза. женщиныдопускаются ... одни и те же термины ... мужчины.6. Учитель не может быть отрегулирован ... каждый ученик.7. ... большой длины они достигли таверну, которая была расположена ...пригороды.8. Как они будут компенсированы ... свою работу?9. Успокойтесь и не говорите ... что воздух ... превосходство ...нас. Мы не будем слушать ... вас.10. Как Мэри отличается ... ее одноклассники?11. Я не мог догадаться ... взгляд, который стоял человек ... Theугол был, но ... ни было, я старался не обращать особого внимания… его.12. Она сделала это ... любопытство; у нее не было ни малейшего намерения ... Читать еедневник друга.13. Не пытайтесь ломать ... их разговор; пусть они отражают ...вещи и прийти к единому мнению ....14. Будете ли вы ... время ... последний автобус?15. В конце концов она решила не брать ... по-французски.16. Я сожалею. Мы запускаем ... ... бензин.17. Он увидит ... это, что все идет хорошо.18. Как вы внести свой вклад ... вчерашнее благотворительность?19. Какие меры принимаются, когда эпидемиями перерывы ...?