Го быстренько перевод Robert Burns, the national poet of Scotland, was born on January 25, 1759 and lived to be 37. He greatly enriched English literature with his unforgettable works. Burns was born in the southwest lowland in...

Го быстренько перевод Robert Burns, the national poet of Scotland, was born on January 25, 1759 and lived to be 37. He greatly enriched English literature with his unforgettable works. Burns was born in the southwest lowland into a poor farmer’s family. Young Robert got his education at the local school (where he was an excellent English scholar) and supplemented it by continuous reading. Evenings would find him reading by candlelight or writing poems with his plough-hardened hands. He wrote about what he knew intimately: the flowering fields and birds singing in the trees, the life of Scottish peasants and the cares and ecstasies of his own heart. Perhaps his best poems are songs of love and nature and his moving often humorous narratives of the joys and mishaps of humble life. At the age of twenty-seven Robert Burns published a volume of his poetry. To his surprise it was a success and he went to Edinburgh to arrange for a second edition. In Edinburgh Burns became a celebrated figure among his admiring readers. But burns knew that his social success in Edinburgh wouldn’t last long and returned to the world that he knew so well. He took the post of government inspector for the region around Dumfries and combinated his new duties with farming and writing poetry. At Dumfries, married to the sweetheart of his youth Jean Armour, he spent the last years of his life. He died at the early age of thirty-seven. His best known songs date from these final years.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Роберта Бернса, национального поэта Шотландии, родился 25 января 1759 и дожил до 37. Он значительно обогатил английскую литературу с его незабываемые произведения.Бернс родился на юго-западе низменности в бедной семье фермера. Юный Роберт получил образование в местной школе (где он был выдающимся английским ученым) и дополнил его непрерывного чтения. Вечерами он читал при свечах или писать стихи с его плуг-зажатые руки. Он писал о том, что он был тесно знаком: цветущие поля, и птицы поют на деревьях, жизнь шотландских крестьян и заботы и радости своего сердца. Возможно, его лучшие стихи и песни о любви и природе и его движение часто юмористические рассказы о радостях и злоключениях скромного жизни.В возрасте двадцати семи Роберта Бернса издан сборник его стихов. К его удивлению это был успех, и он отправился в Эдинбург, чтобы организовать второе издание. В Эдинбурге Бернс стал знаменитой фигурой среди своих восхищенных читателей. Но Бернс знал, что его социальный успех в Эдинбург не долго и вернулся в мир, который он так хорошо знал. Он занял пост государственного инспектора в области вокруг Дамфриса и комбинированный к своим новым обязанностям с сельским хозяйством и написанием стихов.В Дамфрисе, женился на возлюбленной своей юности Джин Армор, он провел последние годы своей жизни. Он умер в возрасте тридцати семи лет. Его наиболее известные песни датируются эти последние годы.