How do people know what is considered good manners in a particular culture?in the seventeenth- century court of king louis 14 it was easy.visitors were given une ethiquette(a ticket ) listing rules of acceptable behavior. перев...

How do people know what is considered good manners in a particular culture?in the seventeenth- century court of king louis 14 it was easy.visitors were given une ethiquette(a ticket ) listing rules of acceptable behavior. переведите пожалуйста и если знаете этот текст полностью напишите буду очень благодарно
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
как люди узнают что считается хорошими манерами в определенной культуре? в 17 веке в дворе короля луи 14 посетителям раздавался ярлык(билет) со списком правил приемлемого поведения