I. Open the brackets. Use the correct tenses. 1. Where (be) Nick? – In the kitchen, she (watch) TV now. 2. We (work) hard last Friday. 3. I (not know) the rule. I (not learnt) it yet. 4. while Nick(do homework) his mother(cook...

I. Open the brackets. Use the correct tenses. 1. Where (be) Nick? – In the kitchen, she (watch) TV now. 2. We (work) hard last Friday. 3. I (not know) the rule. I (not learnt) it yet. 4. while Nick(do homework) his mother(cook) dinner. 5. Rick (sing) very well. 6. She (never be) to Paris but she (go) there next month. 7. What (mother cook) from 10 till 12 a.m. tomorrow? 8. By 3 o'clock we (write) a test. 9. The boys are very tired. They (work) in the garden for two hours. II. Ask questions using the words in brackets. • 1. Jane has English twice a week. (How often?) 2. I gave the book two years ago. (When?) 3. I have been studying Ehglish for 3 years. (How long?) 4. Next summer she’ll go to France. (Where?) 5. The girls were playing chess when mother came. (Why?) 6. We are playing chess. (Who?) 7. Alex has caught fish . (What?) III. Make reported sentences. 1. Jim: “Where did you go yesterday, Tom?” 2. My friend: “Will you play football tomorrow?” 3. Mother: “Don’t eat the cake.” 4. Ann: “She is only six but she plays the piano.” 5. Jenny: “I haven’t seen this film” IV. Use correct tenses in the Passive. 1. This book (read) soon. 2. A few new houses (build) here last year. 3. Coffee (not grow) in Norway. 4. The work (must do) every morning. 5. Her bag( must return) yesterday.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Раскройте скобки. Использование правильных глаголов. 1. Где (быть) Ник? – На кухне, она (смотреть) телевизор сейчас. 2. Мы (работа) жесткий прошлую пятницу. 3. Я (не знаю) правило. Я (не узнали) еще. 4. в то время как Ник(делать уроки) и его мать(приготовить) ужин. 5. Рик (поют) очень хорошо. 6. Она (никогда не быть) в Париж, но она (идти) там в следующем месяце. 7. Что (мама повар) с 10 до 12 утра завтра? 8. К 3 часам мы (писать) тест. 9. Мальчики очень устали. Они (работать) в саду на два часа. Второй. Задавать вопросы, используя слова в скобках. • 1. Джейн английский два раза в неделю. (Как часто?) 2. Я дал книгу два года назад. (Когда?) 3. Я изучаю Ehglish в течение 3 лет. (Как долго?) 4. Следующим летом она поедет во Францию. (Где?) 5. Девушки играли в шахматы, когда мама пришла. (Почему?) 6. Мы играем в шахматы. (Кто?) 7. Алекс поймал рыбу . (Что?) Раздел III. Сделайте сообщили предложений. 1. Джим: “где ты вчера идти, том?” 2. Мой друг: “ты завтра будешь играть в футбол?” 3. Мама: “не ешь торт.” 4. Энн: “ей всего шесть, но она играет на рояле”. 5. Дженни: “я не видел этот фильм” ИВ. Использование правильных глаголов в пассивной форме. 1. Эта книга (читать) в ближайшее время. 2. Несколько новых домов (сборка) здесь в прошлом году. 3. Кофе (не расти) в Норвегии. 4. Работы (должны делать) каждое утро. 5. Ее сумка( вчера должны вернуть).