III. Выберите глаголы, которые не могут употребляться в Continuous: Know, swim, prefer, believe, read, like, jog, include, see, watch IV. Заполните пропуски, используя / was, were/ is, am, are+Ving.И переведите предложения. 1) ...

III. Выберите глаголы, которые не могут употребляться в Continuous: Know, swim, prefer, believe, read, like, jog, include, see, watch IV. Заполните пропуски, используя / was, were/ is, am, are+Ving.И переведите предложения. 1) When I came home yesterday my brother ______________(watch) sports competitions on TV. 2).Look! What ______ the burglar______ (do) on the roof now? 3) They ______________(not have) their training sessions last week. 4) When I came home yesterday my brother ______________(watch) sports competitions on TV. 5).What book_____you______ (read) at the moment? 6) They _____ _________(not leave) St.Petersburg at 2 pm tomorrow. 7) The offender ___ _____(shout) something, when we entered the bar.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
 знаю только первое задание: know, like, see  а во втором, первое - was watching