In the street of an English town a policeman stops a car. In the car there is a visitor from Continent. Policeman: Why are you driving on the right side of the road? Visitor: Do you want me to drive on the wrong side? Policeman...

In the street of an English town a policeman stops a car. In the car there is a visitor from Continent. Policeman: Why are you driving on the right side of the road? Visitor: Do you want me to drive on the wrong side? Policeman: You are driving on the wrong side. Visitor: But you said I was driving on my right side. Policeman: I meant to say that you were on the right, and that was wrong. Visitor: A strange country. If right is wrong, I’m right when I’m on the wrong side. So why did you stop me? Policeman: My dear sir, you must keep to the left. The right side is left. Visitor: Well, I want to go to Bellwood. Will you tell me the way, please? Policeman: Certainly. At the end of the road turn left. Visitor: Now let me think. Turn left. In England left is right and right is wrong. Is that your idea? Policeman: You’ll be right if you turn left'. But if you turn right you’ll be wrong. Visitor: Thank you for explanation. It’s quite clear, and I’ll do the best not to forget it.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
На улице в английском городе полицейский останавливает машину. В машине есть посетитель от континента. Гаишник: Почему вы едете по правой стороне дороги? Посетитель: Вы хотите, чтобы я отвез на той стороне? Гаишник: Вы едете на неправильной стороне. Посетитель: Но вы сказали, что я ехал на моей правой стороне. Милиционер: Я хотел сказать, что вы были на правой, и это было неправильно. Посетитель: Странная страна. Если право не так, я прав, когда я нахожусь на неправильной стороне. Так почему же вы меня остановить? Гаишник: Мой дорогой сэр, вы должны держаться левой стороны. Правая сторона остается. Посетитель: Ну, я хочу пойти в Беллвуд. Вы скажете мне путь, пожалуйста? Гаишник: Конечно. В конце дороги повернуть налево. Посетитель: А теперь позвольте мне думать. Поверните налево. В Англии левая правая и правая неправильно. Это ваша идея? Гаишник: Вы будете правы, если повернуть налево. Но если вы повернете направо, вы будете правы. Посетитель: Спасибо за объяснение. Это вполне понятно, и я буду делать все возможное, чтобы не забыть его.