К предложениям: 1. We have already prepared a report. 2. Jane was watching a new film at 7p.m. Задать вопросы: 1 Общий 2 Разделительный 3 Специальный 4 Альтернативный 5 Вопрос к подлежащему

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. We have already prepared a report.   1. Have we   prepared a report yet?   2. We have already prepared a report, haven't we?    3. What have we  prepared yet?    4. Have we   prepared a report or a project yet?    5. Who has  prepared a report yet? 2. Jane was watching a new film at 7p.m.    1. Was. Jane  watching a new film at 7p.m.?    2. Jane was watching a new film at 7p.m., wasn't she?    3. What was Jane doing  at 7p.m?    4. Was. Jane  watching a new film or a cartoon at 7p.m.?    5. Who  was watching a new film at 7p.m.?