Как написать сочинение на англ. яз дорога в школу?

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
ну ты можешь описать свой маршрут: описать здания встречающиеся на твоём пути или если ты ходишь через парк то можешь описать его
Гость
My school isn't far from my house. So there's no need for me to take a bus as it takes only about 7 minutes to get to school. While I go on foot to school, I pass a kindergarten which is large and nice. And there's an administration on the right of the street. Sometimes when I hurry, I pass a football ground to get to school faster. I like the street and roads I go on because it's beautiful and clean.