Как правильно спросить КАКАЯ ПОГОДА БУДЕТ ЗАВТРА? - What will the weather be like tomorrow? ИЛИ What weather will be like tomorrow? Если можно, со ссылкой на какой-нибудь учебник

Гость
 What will the weather be like tomorrow
Гость
what the weather will be like tomorrow?