Как составить отрицательные и вопросительные предложения( I watch TV ) в Present Simple и Present Continios

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Present Simple: I watch TV. I don't watch TV. Do you watch TV? Do you watch TV or video? What do you watch? Who watches TV? What do you do? You watch TV, don't you? Present Continuous: I am watching TV. I am not watching TV. Are you watching TV? Are you watching TV or video? What are you watching? Who is watching TV? What are you doing? You are watching TV, aren't you?