Картинка к задаче Помогите пожалуйста очень срочно надо 11 часов ночи не могу разобраться номер 14

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
He was born in Italy. He lived in Spain. He was a seaman and made many sea voyages. He decided to sail west, after sailing 4000 miles, he reached some land. It was a new continent, it was Central America.