Когда в вопросе ставится do а когда doesНапиши вопросы с do/doesWhat time _____ Kate get up? What film ______ you like? Where ______ your father like to go on holiday? What cartoon _____ your friends like? What time _...

Когда в вопросе ставится do а когда does Напиши вопросы с do/does What time _____ Kate get up? What film ______ you like? Where ______ your father like to go on holiday? What cartoon _____ your friends like? What time _____ your mum come home?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Does-he,she,it Do-все остальные 1)does 2)do 3)does 4)do 5)does GooD Luck!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Гость
Does, do, does, do, does.