Кто придумал стих Робин бобин на английском языке?и что вы знаете о происхождении этого стиха

Кто придумал стих Робин бобин на английском языке? и что вы знаете о происхождении этого стиха
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Robin the Bobbin, the big-bellied Ben,  He ate more meat than fourscore men;  He ate a cow, he ate a calf,  He ate a butcher and a half,  He ate a church, he ate a steeple,  He ate the priest and all the people!  A cow and a calf,  An ox and a half,  A church and a steeple,  And all the good people,  And yet he complained  That his stomach wasn't ful. по переводам Чуковского и Маршака как "Робин Бобин (Барабек)