L (wear) a new dress today. Nick and John (play) football now. Mum (read) a lovely book? He (not/draw) a picture now. Granny (work) in the garden today? Kate (not/sing) a lovely song now. Помогите составить предложения раскрыв ...

L (wear) a new dress today. Nick and John (play) football now. Mum (read) a lovely book? He (not/draw) a picture now. Granny (work) in the garden today? Kate (not/sing) a lovely song now. Помогите составить предложения раскрыв скобки)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Wear 2) Are playing 3) Did your mum read 4) Is not drawing 5) Does granny work 6) Is not singing