Люди добрі допоможіть скласти 6 речень на англійську. 3шт (Present continuous) і 3шт (Present simple)

Люди добрі допоможіть скласти 6 речень на англійську. 3шт (Present continuous) і 3шт (Present simple)плиз
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Present Continuous 1. I am reading a book. 2. Mary is working. 3. My mother is cooking. Present Simple 1. I go to school every day. 2. He likes collecting cars. 3. We listen to the music every night.