Liz and I are good friends We know f have known each other for four years. Sarah is very tired. She has been working/is work¬ing hard all day. Where is John? He's upstairs. He doesiis doing his homework.* i can't go to the part...

Liz and I are good friends We know f have known each other for four years. Sarah is very tired. She has been working/is work¬ing hard all day. Where is John? He's upstairs. He doesiis doing his homework.* i can't go to the party on Saturday. I am leaving/ have been leaving for Spain on Friday night. Jane has finis hediis finishing cleaning her room, and now she is going out with her friends. I didn't recognise Tom. He looks/is looking so dif¬ferent in a suit. I don't need to wash my car, Jim washesibas washed it for me already. Ian has been tatking/is talking to his boss for an hour now, Claire s train arrives/has arrived at 3 o'clock I must go and meet her at the station. 'Would you like to borrow this book?' ‘No, thanks. I have readihave been reading it before.' 'Where are you going/do you go'7' To the cinema Would you like to come with me? Have you seen my bag7 I am searchingihave been searching for it all morning. Is Colin here?* i don't know I haven't seen/ haven't been seeing him all day,* Sophie is very clever. She is speaking/speaks seven different languages. We are moving/have moved house tomorrow, Everything is packed.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Лиз и я хорошие друзья. Мы знаем, что знаем друг друга уже четыре года. Сара очень устала. Она работает / работает целый день. Где Джон? Он наверху. Он делает свое домашнее задание. * Я не могу пойти на вечеринку в субботу. Я уезжаю / уезжаю в Испанию в пятницу вечером. Джейн закончила уборку своей комнаты, и теперь она гуляет со своими друзьями. Я не узнал Тома. Он выглядит / выглядит таким разным в костюме. Мне не нужно мыть свою машину, Джим washesibas мыть его для меня уже. Иен уже около часа разговаривает со своим боссом, прибывает поезд Клэр / прибыл в 3 часа. Я должен пойти и встретиться с ней на станции. «Вы хотели бы одолжить эту книгу?» 'Нет, спасибо. Я уже читал об этом раньше. «Куда ты идешь / едешь?» «В кино» Хочешь пойти со мной? Ты видела мою сумку? Я искал ее все утро. Колин здесь? * Я не знаю, что я не видел / не видел его весь день, * Софи очень умна. Она говорит / говорит на семи разных языках. Завтра мы переезжаем / переезжаем. Все упаковано.