Many British teenagers spend a lot of time watching TV. What did Jennie answer to the questions about her TV viewing habits? 1. I watch 2 or 3 hours of television a day. 2. At weekends I watch 4 and even more hours of televi...

Many British teenagers spend a lot of time watching TV. What did Jennie answer to the questions about her TV viewing habits? 1. I watch 2 or 3 hours of television a day. 2. At weekends I watch 4 and even more hours of television. 3. If there is nothings good on I'll sit down and wait. I won't turn off the TV. 4. I always leave the TV on even if I am doing my homework. 5. I always turn on the TV when I come home. 6. Yesterday I didn't watch TV at all. I had a lot of homework to do. 7. I have already looked through a TV Guide to plan what to watch. 8. I won't turn the TV off if guests come. 9. I am not a couch potato but I like watching TV. 10. I have never thought that watching too much TV is bad for my health.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Многие британские подростки проводят много времени за телевизором . Что Дженни ответить на вопросы о своих привычках просмотра ТВ ? 1. Я смотрю 2 или 3 часа телевидения в день . 2. В выходные дни я смотрю 4 и даже более часов телевидения . 3. Если есть ничто хорошее о я сидеть и ждать . Я не буду выключать телевизор . 4. Я всегда оставлять телевизор , даже если я делаю свою домашнюю работу . 5. Я всегда включаю телевизор , когда я прихожу домой . 6. Вчера я не смотрю телевизор вообще. У меня было много домашних заданий , чтобы сделать. 7. Я уже просмотрел Телегид планировать , что смотреть . 8. Я не выключить телевизор , если приходят гости . 9. Я не домосед , но я люблю смотреть телевизор . 10. Я никогда не думал, что смотреть телевизор слишком много , это плохо для моего здоровья .