Mary had a little lamb, Its fleece was white as snow; And everywhere that Mary went, The lamb was sure to go. He followed, her to school one day; That was against the rule; It made the children laugh and play To see a lamb at s...

Mary had a little lamb, Its fleece was white as snow; And everywhere that Mary went, The lamb was sure to go. He followed, her to school one day; That was against the rule; It made the children laugh and play To see a lamb at school. помогите как прочитать русскими буквами..
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
У Мэри был маленький ягненок У Мэри был маленький ягненок, Его шерсть была белой, как снег; И всюду, куда шла Мэри, Ягненок уверенно шел с ней. Однажды он пошел за ней в школу. Конечно, это было нарушением! Но дети смеялись и радовались, Увидев ягненка в школе. Как читать этот текст по-английски: ˈmeəri  hæd  ə ˈlɪtl  læm,  ɪts  fliːs  wɒz  waɪt  æz  snəʊ;  ænd  ˈɛvrɪweə  ðæt  ˈmeəri  wɛnt,  ðə  læm  wɒz  ʃʊə  tuː  gəʊ.  hiː  ˈfɒləʊd,  hɜː  tuː  skuːl  wʌn  deɪ;  ðæt  wɒz  əˈgɛnst  ðə  ruːl;  ɪt  meɪd  ðə  ˈʧɪldrən  lɑːf  ænd  pleɪ  tuː  siː  ə  læm  æt  skuːl.