MATCH A AND B TO MAKE UP DEFINITIONS. A A FABLE IS........ A FAIRY TALE IS....... A LEGEND IS..... A DETECTIVE STORY IS.... AN ADVENTURE STORY IS..... B A STORY ABOUT AN UNUSUAL , EXCITING OR DANGEROUS EXPERIENCE. A STORY IN W...

MATCH A AND B TO MAKE UP DEFINITIONS. A A FABLE IS........ A FAIRY TALE IS....... A LEGEND IS..... A DETECTIVE STORY IS.... AN ADVENTURE STORY IS..... B A STORY ABOUT AN UNUSUAL , EXCITING OR DANGEROUS EXPERIENCE. A STORY IN WHICH THERE IS USUALLY A MURDER AND A DETECTIVE IS TRYING TO FIND THE MURDERER. A SHORT STORY THAT TEACHES A LESSON IN WHICH ANIMALS OR OBJECTS SPEAK. A STORY ABOUT FAIRIES AND OTHER MAGICAL PEOPLE WHICH ALWAYS ENDS HAPPILY. A STORY FROM THE PAST THAT MAY OR MAY NOT BE TRUE.
Гость
An adventure story is an exiciting story about a hero who goes on an unusual journery and does new and dangerous things. Приключение - это реальная история про героя, который отправляется в необычное путешествие и делает новые и опасные вещи. 2. A fantasy (можно еще по-другому сказать science fiction) story is about events that take place in the future or in space and usualy describes strange creaturs and robots. Фантастика -  это история про события, которые происходят в будущем или в космосе, и описывает странные создания или роботов. 3. A tragedy is a serious and emotional play, written for the theatre, television or radio.Трагедия - это серьезная и эмоциональная постановка, которая написана для театра, телевидения или радио. 4. A detective is story about a crime or a strange event that is difficult to explain. Детектив - это история про преступление или о загадочном событии, которое трудно объяснить. 5. A comedy is a funny story with a happy ending. Комедия - это забавная история с счастливым концом. 6. A biography is the story of a person`s life written by another person. Биография - это история  о каком-то человеке, написанная другим человеком.
Гость
A DETECTIVE STORY IS.... A STORY IN WHICH THERE IS USUALLY A MURDER AND A DETECTIVE IS TRYING TO FIND THE MURDERER. A FAIRY TALE IS A STORY ABOUT FAIRIES AND OTHER MAGICAL PEOPLE WHICH ALWAYS ENDS HAPPILY. A LEGEND IS A STORY FROM THE PAST THAT MAY OR MAY NOT BE TRUE. AN ADVENTURE STORY IS A STORY ABOUT AN UNUSUAL , EXCITING OR DANGEROUS EXPERIENCE A FABLE IS A SHORT STORY THAT TEACHES A LESSON IN WHICH ANIMALS OR OBJECTS SPEAK.