Мне нужен правильный перевод по английскому предложение: В Африки много тигров и львов. Помогите пожалуйста!!!
Ответ(ы) на вопрос:
There are a lot of lions and tigers in Africa. There are many lions and tigers in Africa.
может быть 2 варианта There are many tigers and lions in Africa. There are a lot of tigers and lions in Africa.