Мне срочно нужен стих Янки Купалы,на беларуском языке,не меньше трёх четверостишей,и не сильно большой,что бы легко учился и запоминался.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Дуб Распусціўшы сучча У глухім прыволлі,Сам адзін расце ён На далёкім полі. Як цар, у кароне, Аб нічым не дбае, Ці то стогне бура, Ці віхор гуляе. На адным ён месцы Днюе і начуе; Многа казак знае, Многа песень чуе .Дождж падмыў карэнне; Ў ім дупло – як хата... Ён стаіць і дрэмле – Грозны, расахаты.