МОДАЛЬНЫЕ ГЛАГОЛЫ УПРАЖНЕНИЕ 1 ПОСТАВЬТЕ ПРАВИЛЬНО МОДАЛЬНЫЕ ГЛАГОЛЫ can,may,must.

МОДАЛЬНЫЕ ГЛАГОЛЫ УПРАЖНЕНИЕ 1 ПОСТАВЬТЕ ПРАВИЛЬНО МОДАЛЬНЫЕ ГЛАГОЛЫ can,may,must. 1) ... you speak English well ? 2) The patient ... stay in bed. 3) .... I open the window and air the room? 4) ... we keep our body in healthy condition. 5) We ... treat many diseases by diet. 6) Nobody .... read or write Latin. 7) you have a bad toothache. You .... see a dentist. 8) Dust ... have germs. УПРАЖНЕНИЕ 2 1) Вы должны брать эти порошки на голодный желудок. 2) Потеря крови может вызвать шок. 3) Можно войти, доктор ? 4) Вы должны выполнять упражнения каждый день. 5) Студенты могут брать книги из библиотеки. 6) Можете ли вы делать инъекции ? 7) Сестра должна дать ГРЕЛКУ лежачиМУ больнОМУ. УПРАЖНЕНИЕ 3 СДЕЛАЙТЕ ДАННЫЕ ПРЕДЛОЖЕНИЯ ВОПРОСИТЕЛЬНЫМИ. 1) A good dentist can extract teeth painlessly ( Who ...) . 2) The nurse must be very careful with bed patients ( Must...). 3) The infections diseases can pass through the mouth and nose (What...). 4) Some poisons can cause asphyxia ( What....).
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Упр 1 1) can 2) must 3) can 4) can 5) must 6) can 7) must 8) may