Молю о помощи !!! нужно в ближайший час!(((((((( VI. Определите, каким членом предложения является герундий: 1. Henry didn't feel like being kilted. 2. He avoided speaking to me. 3. Judy had an opportunity of speaking to Dadd...

Молю о помощи !!! нужно в ближайший час!(((((((( VI. Определите, каким членом предложения является герундий: 1. Henry didn't feel like being kilted. 2. He avoided speaking to me. 3. Judy had an opportunity of speaking to Daddy.                     VII. Переведите предложения на русский язык: 1. I like George but I think he tends to talk too much. 2. You seem to have lost your weigh. 3. I wouldn't dare to ask him. VIII. Определите, каким членом предложения является инфинитив: 1. Can you show me how to use this washing machine? 2. To get this job was his last chance. 3. Do you know what to do if there's a fire in the building? IX. Поставьте глагол в правильную форму - герундий или инфинитив. 1. I don't recommend eating / to eat in that restaurant. The food is awful. 2. Where would you recommend me going / to go for my holidays. 3. The film was very sad. It made me crying / to cry.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
№5 1.сказуемое 2.дополнение 3.обстоятельство №6 1. Я люблю Джорджа, но я думаю, что он, как правило, слишком много говорить. 2. Вы, кажется, потеряли свой вес. 3. Я не смел спросить его