Надо перевести в положительную форму и в отрицательную. I (go) shopping every weekend My sister (have) lunch at home My friends (watch) TV in the evening The class (finish) at ten o'clock/

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I don't go shopping every weekend My sister doesn't have lunch at home My friends don't watch TV in the evening The class doesn't finish at ten o'clock Положительная: I go shopping every weekend My sister has lunch at home My friends watch TV in the evening The class finishes at ten o'clock