Найдите в предложениях Complex object и Coplex subject, переведите их на русский язык 1. Ms. Popova is k

Найдите в предложениях Complex object и Coplex subject, переведите их на русский язык 1. Ms. Popova is known to be a good translator. 2. The teacher wants us to discuss a new book. 3. The teacher has made us rewrite the exercise. 4. She wants her children to get a good education. 5. She is considered to be one of the best specialists in this field. 6. They are believed to be a good friends. 7. I`m supposed to speak English with my customers.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Ms. Popova is known to be a good translator. Известно, что Миз Попова хороший переводчик. 2. The teacher wants us to discuss a new book. Учитель хочет, чтобы мы обсудили новую книгу. 3. The teacher has made us rewrite the exercise. Учитель заставил нас переписать упражнение. 4. She wants her children to get a good education. Она хочет, чтобы её дети получили хорошее образование. 5. She is considered to be one of the best specialists in this field. Считается, что она одна из лучших специалистов в данной области. 6. They are believed to be a good friends. Полагают, что они хорошие друзья. 7. I`m supposed to speak English with my customers. Я должен говорить на английском со своими покупателями(клиентами).