Написать письмо в ответ на: I study in a high school in Dresden.and I'm thinking about going on an exchange trip to English.in english are good and my teacher says it will be easy for me to get into the programme.do you think i...

Написать письмо в ответ на: I study in a high school in Dresden.and I'm thinking about going on an exchange trip to English.in english are good and my teacher says it will be easy for me to get into the programme.do you think it is a good idea to study abroad in a high school?what is your opinion?any comments are welcome!thank you,Denis (100-120 слов)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
 Hello, Dennis. I think that's a great idea! I think that your teacher is right, too ... If you know good English, so why not improve it?! Study in high school may very well affect your future career. You just need to practice ... It is also better for you!That's all that I think about it ... I wish you good luck!    ВОТ ПЕРЕВОД ПИСЬМА... Здравствуй, Денис. Я считаю, что это отличная идея! Думаю, что и ваш учитель прав тоже...Если знаешь хорошо английский язык, так почему бы и не усовершенствовать его?!!! Учеба в средней школе может повлиять очень хорошо на вашу будущую карьеру. Вам необходимо просто практиковаться... Это будет для вас же лучше!!! Это все, что я думаю по этому поводу... Желаю вам удачи!